پایگاه پاسخگویی به سؤالات و مرکز پاسخگویی (مرکز پاسخگویی): به چند نکته توجه فرمایید:

یک – زیارت اربعین، محدود به حضور و شرکت در راهپیمایی نمی‌باشد؛ چه بسا این زیارت، از راه دور و فقط با یک سلام انجام پذیرد. بیش از یک و نیم میلیارد مسلمان در جهان وجود دارد که حدود یک سوم آن را نیز شیعیان تشکیل می‌دهند؛ آیا به جز حدود بیست میلیون نفر که در این راهپیمایی شرکت نمودند، هیچ کدام ایمان ندارند؟! تکلیف ایمان آنان که دوست داشتند حضور داشته باشند، اما به هر علتی نتوانستند چه می‌شود؟!

دو – “ایمان” یعنی باوری که آدمی خود را در چارچوب و حیطه‌ی آن، در “امنیت” می‌بیند.  لذا برخی به خداوند متعال، معاد و وحی ایمان دارند، و برخی به دنیا، قدرت، ثروت،  هوای نفس و … ایمان دارند. برخی به ولایت الله جلّ جلاله ایمان دارند، و برخی به طاغوت ایمان دارند!

بدیهی است که مقصود در حدیث، ایمان به توحید، معاد، رسولان و ولایت الهی می‌باشد. وگرنه در نظر فرد کافر به خدا و معاد، امام حسین علیه السلام، با دیگران هیچ فرقی ندارد.

سه – آدمی، شناخت‌های بسیاری کسب می‌نماید، اما در نهایت به سوی چیزی می‌رود که آن را دوست دارد. ابلیس لعین نیز خدا را می‌شناخت، اما او را دوست نداشت و هوای نفس خود و خودش را بیشتر دوست داشت.

بنابراین، می‌توان گفت: “آدمی مبتنی بر ایمانش حرکت می‌کند”. لذا آنان که در روز اربعین به یاد کربلا، عاشورا، اسراء، آن حرکت و نهضت عظیم، آن مظلومیت مبین، آن پیام هدایت بخش می‌افتند، و قلوب‌شان متوجه سیدالشهداء، ابا عبدالله الحسین و یاران ایشان می‌گردد، و عقول‌شان ضرورت پیوستن (ولو با یک سلام و لبیک) را حکم می‌دهد، لابد “ایمان” دارند؛ حال چه شیعه باشند، چه سنی – چه مسیحی باشند یا یهودی.

چهار – ایمان نیز مانند علم است، یعنی “شدت و ضعف” مرتبه دارد. مگر علم، ایمان و عمل مسلمانان و شیعیان، همه در یک حد است؟! مگر ایمان شیعیان شرکت کنندگان در راهپیمایی اربعین، همه در یک حد است؟! لذا فرمود: «زیارت اربعین، از نشانه‌های ایمان است»؛ و بدیهی است که بروز و ظهور نشانه‌های دیگر و شدت و ضعف مرتبه‌ی آنها، بیانگر مراتب ایمان هر کسی می‌باشد.

 

مشارکت و هم‌افزایی (سؤال به همراه نشانی لینک پاسخ، جهت ارسال به دوستان در فضای مجازی)

پرسش:

امام حسن عسکری (ع)، زیارت اربعین را از نشانه‌های ایمان بیان نمودند، آیا اهل سنت، مسیحیان یا یهودیان شرکت کننده نیز مؤمن هستند؟!

پاسخ:

http://www.x-shobhe.com/shobhe/9475.html

 

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای مرکز پاسخگویی محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.