پایگاه پاسخگویی به سؤالات و مرکز پاسخگویی (مرکز پاسخگویی): مگر تمام کره‌ی زمین، در ابتدا زیر آب فرو نرفته بود؟! آن حجم آب چه شد؟! حجم آب سطح و اعماق زمین را چگونه محاسبه‌ نموده‌اید؟!

اگر قرار باشد که چند و چون معجزه با تمامی جزئیاتش، بر اساس علوم ریاضی یا تجربی، برای ما – آن هم با این علم اندکی که داریم – قابل اندازه‌گیری و محاسبه باشد که دیگر “معجزه” نیست.

“معجزه” یعنی کاری که دیگران از انجام آن عاجز هستند؛ یعنی: نمی‌توانند مانند آن را انجام دهند. این می‌شود نشانه‌ی علم، حکمت، قدرت، مشیت و اراده‌ی الهی، که وقتی توسط یک نبی و رسولی انجام می‌پذیرد، دلیل بر صدق ادعای او می‌گردد.

بنابراین، “معجزه”، یک فیض الهی و نمایش قدرت اوست و اگر قرار بود که همگان بدانند و بتوانند، دیگر معجزه نبود.

نکته‌ی:

اما، آدمی تا چیزی را نبیند، درک درستی از آن نخواهد داشت. اگر چه یک عده معجزات را دیدند و ایمان آوردند و یک عده‌ی دیگر به چشم دیدند و گفتند: «سحر و جادو است»، که این دیگر از بیماری قلب آنهاست و نه از کم و کیف آن چه دیدند.

ولی، واقعیت این است که نه آنان که در آن زمان و در محیط حدوث معجزه نبودند، معجزه را دیده‌اند و نه آنان که پس از یک روز و یک سال و … خبرش را شنیدند و نه ما که پس از قرن‌ها با چنین گزاره‌هایی از تاریخ، تحت عنوان “معجزه” مواجه می‌گردیم، معجزات را با چشم دیده‌ایم (به غیر از قرآن کریم).

آن که معجزه را دید و ایمان آورد، گفت: «امر تکوینی خداوند قادر است و این امور از ناحیه‌ی او عجیب و باورنگردنی نمی‌باشد، چنان که ذره ذره‌ی این خلقت، عجیب و عظیم است و تمام آفرینش معجزه است، چرا که مخلوق نمی‌تواند حتی یک مگس را بیافریند و برای این کار بسیار ضعیف و عاجز می‌باشد:

« يَا أَيُّهَا النَّاسُ ضُرِبَ مَثَلٌ فَاسْتَمِعُوا لَهُ إِنَّ الَّذِينَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ لَنْ يَخْلُقُوا ذُبَابًا وَلَوِ اجْتَمَعُوا لَهُ وَإِنْ يَسْلُبْهُمُ الذُّبَابُ شَيْئًا لَا يَسْتَنْقِذُوهُ مِنْهُ ضَعُفَ الطَّالِبُ وَالْمَطْلُوبُ » (الحج، ۷۳)

ترجمه: اى مردم مثلى زده شد پس بدان گوش فرا دهيد: كسانى را كه جز خدا مى‌خوانيد هرگز [حتى] مگسى نمى‌آفرينند، هر چند براى [آفريدن] آن اجتماع كنند؛ و اگر آن مگس چيزى از آنان بربايد نمى‌توانند آن را بازپس گيرند طالب و مطلوب هر دو ناتوانند.

اما، برای آنان که حضور نداشتند و ندیدند، همیشه این سؤال مطرح است که «چگونه ممکن است چنین امری حادث گردد»؟!

پاسخ:

پاسخ اصلی همان است که بیان گردید، یعنی علم، حکمت، قدرت، مشیت و اراده‌ی الهی. برای آن کسی که زمین و آسمان و هر چه در آنهاست را آفریده و می‌آفریند، جان می‌دهد و جان می‌ستاند؛ شکافتن دریایی که آفرینش خودش است، امر مهمی نیست.

●- اما ممکن است برخی بگویند: «بالاخره، هر چند که انجام معجزه به دست دیگران ممکن نیست، ولی باید چند و چونش برای آدمی مفهوم و قابل درک باشد، تا بتواند به غیر از ایمان و اعتماد به وحی، اطمینان بیشتر عقلی و علمی حاصل نماید».

این توقع و مطالبه‌ی به حقی است؛ حضرت ابراهیم علیه السلام نیز عرض نمود که برای اطمینان بیشتر قلبم [لِيَطْمَئِنَّ قَلْبِي]، دوست دارم ببینم که مردگان و استخوان‌های پوسیده را چگونه جمع  و زنده می‌نمایی؟! خداوند متعال نیز به او نشان داد.

●- ما نیز امروزه شاهد حوادث بزرگ طبیعی هستیم، مانند سونامی‌هایی با ارتفاع نزدیک به ۱۵ متر یا بیشتر، که در هند بیش از ۵۰۰۰ و در ژاپن بیش از ۵۵۰ نفر کشته برجای گذاشتته است و تمامی بناها و تأسیسات را نابود کرده است و گاه یک مکان (مانند مسجدی در اندونزی) سالم مانده است!

●- هم چنین، به برکت رشد علوم گوناگون در ریاضی، فیزیک، شیمی، هوا – فضا، نجوم و …، تأسیسات، بناها و دستگاه‌های بسیار عجیبی می‌سازیم که درک و شناخت را برای ما آسان می‌نماید. به عنوان مثال:

*- اگر در طوفان نوح، یک کشتی سالم ماند؛ بشر امروزه نه تنها کشتی، بلکه زیر دریایی می‌سازد که از جریان‌های تند زیر اقیانوس‌ها نیز سالم عبور می‌نماید.

*- اگر حضرت ابراهیم علیه السلام، سالم از آتش گداخته بیرون آمد، امروز به مدد کشفیات، لباس‌ها و مواد شیمایی گوناگونی برای نیروهای آتش‌نشانی – بدل‌های سینمایی در افکت‌ها و … ساخته شده است که در وسط آتش، سالم می‌مانند.

*- اگر سلیمان، سوار بر “باد” می‌شد و طی الارض می‌نمود، امروزه به دست بشر، هواییما و حتی سفینه‌های فضانورد ساخته شده است که روی “باد” سوار شده و به حرکت در می‌آیند.

*- اگر دریا با ضربه‌ی عصای حضرت موسی علیه السلام شکافته شد؛ امروزه به دست بشر، تونل‌های بزرگی زیر آب اقیانوس‌ها و دریاها ساخته شده است.

●- چگونه است که بشر امروز، پیوند اعضای انسان مُرده به انسان زنده و حیات یافتن و حرکت آن را باور دارد، اما زنده کردن به امر او و به دست  رسولش (ع) را باور نمی‌نماید؟!

●- آیا بشر علم و معلوم را خلق می‌نماید، و یا فقط اندکی از آن چه خلق شده و قوانین حاکم بر آن را کشف نموده و می‌شناسد؟ پس چگونه در علم و قدرت خالقش تردید می‌نماید؟!

تفاوت:

بنابراین، وقوع چنین حوادثی (معجزات)، برای بشر عجیب و غریب نیست؛ اگر چه تمامی آنها هنوز هم معجزه است؛ چرا که اولاً حاکمیت “زمان” بر آنها مستولی نگشته است و به امر الهی در آن واحد اتفاق افتاده – ثانیاً وسایل صنعتی در آنها به کار نرفته است … و همه با یک “امر” انجام پذیرفته است.

اما، با رشد علمی، اصل موضوع و امکان وقوع آن، برای بشر قابل درک گردیده است. بنابراین، تردیدی ندارد که اگر کسی علم و قدرت بیشتری داشته باشد، چه بسا دستاوردهای بیشتری را رقم زند؛ چه رسد به خداوند متعال که علیم و قادر محض است و هر چه هست، خلق او، مُلک او و جنود اوست و تحت فرمان اوست.

قرآن کریم:

معجزه‌ی خاتم الانبیاء و المرسلین، حضرت محمد مصطفی صلوات الله علیه و آله، “قرآن مجید” می‌باشد؛ چرا که معجزه باید قابل مشاهده و درک همگان باشد؛ لذا معجزه برای پیامبری که دینش آخرین است و تا آخرالزمان باقیست، اما خود ایشان در میان نیست، باید از سنخ “کتاب = علم و حکمت” باشد.

مردم عادی، خواندن و نوشتن بلد هستند [که اگر بلد نباشند، همین قرآن کریم را نیز نمی‌توانند بخوانند] – عقل، فهم، شعور و قلب هم دارند – با رشد علمی، کتاب‌های گوناگون علمی، اجتماعی، اقتصادی، اخلاقی، رمان و … می‌نویسند، شعر می‌سرایند، گاه حتی مکتب و ایسم می‌سازند و برایش کتاب، مانیفست، جهان‌بینی، ایدئولوژی، شریعت (بایدها و نبایدها) و … می‌نویسند؛ پس کتاب برایشان قابل درک می‌گردد؛ اما در آوردن مثل قرآن مجید، عاجزند؛ لذا می‌فهمند که معجزه است.

 

مشارکت و هم‌افزایی (سؤال به همراه نشانی لینک پاسخ، جهت ارسال به دوستان در فضای مجازی)

 پرسش”

چگونه  ممکن است سیل بیاد و آب سطح کل زمین رو تا سطح بالاترین کوه‌ها فرا بگیره (طوفان نوح ع). مگر ما یک میزان محدودی آب در اقیانوس‌ها نداریم؟

پاسخ:

http://www.x-shobhe.com/shobhe/9237.html

 

 پیوستن و پیگیری در پیام‌رسان‌ها:

     

 

 

مطالب مرتبط

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای مرکز پاسخگویی محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.