پایگاه پاسخگویی به سؤالات و مرکز پاسخگویی (مرکز پاسخگویی): از این قیاس آماری چه حاصل می‌گردد؟! فاسد، فاسد است، چه ایرانی باشد یا خارجی – چه مسئول باشد یا نباشد.

 وقتی پرسش، این چنین کلی و فراگیر مطرح می‌گردد، یا اصلاً پاسخ ندارد و یا پاسخ آن کلی خواهد بود و باز هم آماری به دست نمی‌آید.

کافیست در نظر بگیرید که قصد دارید مسئولین کشور خودتان را در موضوع آمار فساد، دست کم با ده کشور مقایسه نمایید؛ و هر کشوری دست کم هزار نفر مسئول طراز اول دارد [مانند: رییس دولت، کابینه وزراء، رییس مجلس و صدها نماینده، تمامی استانداری‌ها، شهرداری‌ها، شورای شهرها، قضات دادگستری، وکلا، رییس بانک مرکزی و مدیران کل بانک‌ها، سازمان‌ها و نهادهای گوناگون، شرکت‌های دولتی، نیمه دولتی و خصوصی کلان و …]؛ بنابراین باید راجع به یازده‌هزار مسئول و زیر مجموعه‌ی آنها اطلاعات داشته باشید و یا از پرونده‌ی فساد آنها با خبر باشید، بعد شروع کنید به آمارگیری! و حال آن که چه در باره‌ی فساد مسئولین ایرانی و چه خارجی، هیچ اطلاعاتی به جز چند خبری که گاهی رسانه‌ای شده، در دست نیست! و بسیاری از مفاسد، یا اصلاً دیده و شناخته نمی‌شوند، یا مورد شکایت قرار نگرفته و دادگاهی نمی‌شوند و یا رسانه‌ای نمی‌شوند. پس  چگونه می‌توان آماری به دست آورد؟!

فساد مسئولین:

فساد“، یعنی تباهی؛ و مهم است که مطالعه کننده و آمار گیرنده، مصادیق “فساد” را چه می‌داند؟

به عنوان مثال: آیا تحریم کشورهای دیگر و یا تجاوز نظامی به آنها مصداق فساد هست یا خیر؟ آیا جنگ نیابتی اقتصادی در داخل و ضربه زدن به اقتصاد داخلی، با فشل کردن تولید و تجارت، فساد هست یا خیر؟!

●- ممکن است در یک مطالعه، فقط “فساد اخلاقی” در نظر گرفته شود و آن هم فقط به “رفتارهای جنسی” محدود گردد.

به چنین فسادی، اکثریت رؤسای جمهور، نمایندگان مجلس، وزراء و مقامات امریکا و کشورهای اروپایی مبتلا هستند و در عین حال که شعار “آزادی روابط جنسی” را در جهان فرافکنی می‌کنند، خودشان هرگاه بخواهند آبروی مسئولی را ببرند، روابط جنسی خلاف او را افشا می‌کنند و گاه حتی برایش پرونده تشکیل داده و به دادگاه و … می‌کشانند [سیاست یک بام و دو هوا]!

دست کم از جان اف کندی «JFK   » گرفته تا ترامپ، کمتر رییس جمهوری در امریکا بوده که چنین رسوایی اخلاقی او در این زمینه، افشا نشده باشد. و هم چنین است بسیاری از سران و مسئولان کشورهای اروپایی، مانند ایتالیا، فرانسه و … . گاه با افتخار تمام می‌گویند: «بیش از ۶۰ درصد نمایندگان مجلس سوئد یا …، همجنسگرا هستند»!

در امریکا، برای نظامیان دو محدودیت وجود داشت، یک همخوابی نظامیان با حیوانات، و دیگری قانون “نگو و نپرس” در مورد همجنس‌بازی. یعنی همجنس‌باز بودن آنها فساد و جرم نبود، اما حق نداشتند در محیط نظامی بگویند، یا بپرسند، یا دعوت کنند و … . این قانون سبب شده بود که پرونده‌های بسیاری علیه مسئولین و فرماندهان خُرد و کلان نظامی امریکا در دادگاه مفتوح گردد و روی حجم بالای پرونده‌های تجاوز جنسی به زنان نظامی قرار گرفته و خاک بخورد! اما اوباما، دو لایحه به مجلس برد و برای قانونی شدن هر دو مصوبه گرفت و پرونده‌ها نیز بسته شد!

 ●- ممکن است فقط مسائل “اقتصادی”، موضوع بررسی فساد در میان مسئولین قرار گیرد.

بدیهی است که در آن کشورها، مسئله‌ای چون “حقوق نجومی” پیش نمی‌آید، و حتی اگر همسر رییس جمهور فرانسه، یک بار با هزینه دولتی، بلیط پرواز شهری را تهیه نموده باشد نیز جریمه شود و در رسانه‌ها مطرح گردد، اما تردیدی نیست که سراسر “اقتصاد غرب” فاسد است؛ تقریباً تمامی سیاست‌های اقتصادی غرب، چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی فاسد و چه در بانک‌ها فاسد است.

حال کدام دولت یا نمایندگان مجلسی، وابسته به احزاب نیستند؟ و کدام حزبی متعلق به سرمایه‌داران کلان نیستند و زیرساخت و عملیات کدام سیستم سرمایه‌داری آنها، مبتنی بر انواع فساد نمی‌باشد؟!

کارتل‌ها، تراست‌ها، هلدینگ‌ها، شرکت‌های چند ملیتی، بانک‌ها و حتی بانک‌های مرکزی، متعلق به چه کسانی هستند و عملیات اقتصادی و تجاری آنان در کشور خود و در سرتاسر جهان چگونه است؟ آیا سیاستمداران ابزار تجارت و ثروت آنها نیستند؟! فقط یک سیاستمدار و یا مسئول مستقل از وابستگی‌ به این مراکز فساد جهانی نام ببرید.

*- البته که اشخاصی چون راکیفلر،  کیسینجر، دیک چنی، ترامپ و … در امریکا – سارکوزی، میتران و … در فرانسه – ملکه الیزابت، مارگارت تاچر، ماکرون و ترزا مِی در انگلیس – یا سیلویو برلوسکونی،  ماتئو سالوینی و آنیلی (پدر شهید ادواردو آنیلی، رییس فیات و …) در ایتالیا، نه تنها آنقدر گدا و چیپ نیستند که برای خودشان حقوق‌های نجومی مصوب نموده و اخذ نمایند، بلکه بزرگ‌ترین سرمایه‌داران جهان می‌باشند؛ اما کدام‌شان از فسادهای مالی خُرد و کلان دور بوده‌اند و کدام‌شان سهامداران مافیاهای کلان اقتصادی و فاسد در جهان نمی‌باشند؟!

●- در ایران، اگر یک شرکت تولیدی یا خدماتی، با دولت یا ارگانی قراردادی منعقد نماید، شائبه‌ی زد و بندش برای همگان یقینی می‌شود، اما در امریکا و اروپا این کارها به صورتی بسیار سیستماتیک انجام می‌پذیرد، حتی شرکت‌های تهیه خوراک و لباس برای نیروی نظامی، اطلاعاتی و عملیاتی در کشتار مردمان جهان و رسما تأسیس شده و با دولت، پنتاگون، اف بی آی، سیا، و یا مشابه آنها در کشورهای اروپایی قرارداد می‌بندند و سیاستمداران کلان جاده صاف کن، و سیاستمداران خُرد، بازاریاب‌ها و ابزار آنها در دولت‌ها و مجالس می‌باشند.

●- کدام فساد، جنایت، ترور و جنگی در این دنیا، زیر سر امریکا و انگلیس نیست؟ و کدام فسادی در جهان توسط امریکا، بدون حمایت و همکاری کشورهای اصلی اروپایی انجام شده و می‌شود؟ و کدام سیاستمدار و مسئولی، خارج از این سیستم بر سر قدرت می‌ماند؟!

●- تولید سلاح‌های غیر نظامی شیمیایی، در قالب دارو، مواد خوراکی، لوازم بهداشتی و آرایشی و …، برای شیوع جنگ‌های بیولوژیکی و پنهان در سرتاسر جهان، متعلق به کدام شرکت‌هاست؟ و آیا سیاستمداران و مسئولان در مجالس و کابینه، و مجموعه صنعت و تجارت و صادرات و …، سفارش دهندگان، بازاریاب‌ها و فروشندگان این تولیدات نمی‌باشند؟! و آیا این جنایت هولناک ولی پنهان، فساد نیست؟!

●- مسئولین فاسد در نظام جمهوری اسلامی ایران، اگر چه کم نیستند و بی‌تردید همه خیانتکار هستند، اما یا آنقدر خُرد هستند که فقط برای کمی چرب و شیرین بیشتر دنیای خودشان به فساد اقتصادی از نوع رانت، رشوه، زد و بند، حقوق نجومی، قاچاق رسمی و … روی می‌آورند، یا اگر کمی بزرگ‌تر شده‌اند، به شدت وابسته به همان نظام فکری، سیاسی، اقتصادی و تجاریِ “فاسد غرب” می‌باشند، که مقابل آنها بسیار کوچکند.

●●●- بنابراین، اگر چه کمترین فساد (از هر نوعی)، در میان مسئولین نظام جمهوری اسلامی، در رده‌های گوناگون، بسیار بزرگ است و به هیچ وجه قابل بخشش نمی‌باشد، اما اصلاً قابل قیاس با مشابه‌های خارجی خود نیستند؛ چرا که در غرب، اساس نظامات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، نظامی، بانکی، رسانه‌ای و … ، مبتنی بر “فساد = تباهی” بنا شده است. منتهی:

« وَإِذَا قِيلَ لَهُمْ لَا تُفْسِدُوا فِي الْأَرْضِ قَالُوا إِنَّمَا نَحْنُ مُصْلِحُونَ » (البقره، ۱۱)

ترجمه: و چون به آنان گفته شود در زمين فساد مكنيد، مى‌گويند ما خود اصلاحگرانيم.

 

مشارکت و هم‌افزایی (سؤال به همراه نشانی لینک پاسخ، جهت ارسال به دوستان در فضای مجازی)

پرسش:

آمار فساد در بین مسئولین و سیاسیون ما، نسبت به کشورهای دیگر، به خصوص توسعه یافته‌ها چگونه است؟

پاسخ:

http://www.x-shobhe.com/shobhe/9217.html

 

 

پیوستن و پیگیری در پیام‌رسان‌ها:

 


   

  

 

مطالب مرتبط

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای مرکز پاسخگویی محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.