کشورهایی که بیشترین جمعیت مسلمان را دارند


۱٫ اندونزی – ۲۲۷,۲۲۶,۴۰۴

کشور اندونزی بیشترین جمعیت مسلمان در جهان را دارد، بیش از ۲۲۷ میلیون نفر در اندوزنی مسلمان هستند. با وجودی که اندونزی یک دولت سکولار قانونی دارد، اسلام دین غالب در کشور است. ۹۹ درصد از مسلمانان اندونزی از پیروان مکتب شافعی از مذاهبِ فقه سنّی هستند. مسلمانان شیعه و احمدی درصد کمی از جمعیت اندونزی را تشکیل می‌دهند.

۲٫ پاکستان – ۲۰۴,۱۹۴,۳۷۰

جمهوری اسلامی پاکستان، اسلام را به عنوان دین دولتیِ و کشور پاکستان را به عنوان «مرکز جهانی اسلام سیاسی» معرفی می‌کند. ۹۵ تا ۹۷ درصد از جمعیت پاکستان مسلمان هستند و مسیحیان، هندوها و دیگر اقلیت‌های مذهبی درصد کمی از جمعیت پاکستان را تشکیل می‌دهند. بین ۸۰ تا ۸۵ درصد از مسلمانانِ پاکستان سنّی و بین ۱۰ تا ۲۰ درصد شیعه هستند.

۳٫ هند – ۱۸۹,۰۰۰,۰۰۰

هند سومین کشور در جهان است که بیشترین جمعیت مسلمان را در خود جای داده است. با این حال، مذهب غالب در هند هندوئیسم است و حدود ۱۳٫۴ درصد از کل جمعیت را مسلمانان تشکیل می‌دهند.

۴٫ بنگلادش – ۱۴۸,۶۰۷,۰۰۰

جمعیت غالب در بنگلادش سنّی‌های مسلمان هستند و درصد کمی از مسلمانان در این کشور شیعه هستند. با وجودی‌که اغلب جمعیت بنگلادش مسلمان هستند، نظام حقوقی حاکم بر این کشور نظام انگلو – هندی است و هیچ دادگاه رسمی شرعی (اسلامی) ندارد، اما مسائل حقوقی شخصی همچون ازدواج، طلاق و ارث بر اساس قوانین اسلامی است و توسط قضات سنتی مسلمان انجام می‌شود. بنگلادش چهارمین کشور در جهان است که بیشترین جمعیت مسلمان را دارد.

۵٫ نیجریه – ۹۵,۳۱۶,۱۳۱

نیجریه پنجمین کشور پرجمعیتِ مسلمان در جهان است و بیشترین جمعیت مسلمان در قارۀ افریقا را دارد. اکثر مسلمانان نیجریه سنّی و پیرو مکتب مالکی هستند، در کنار اقلیتی مهم از مسلمانان شیعه و اقلیتی کوچک از مسلمانان احمدی جمعیت نیجریه را تشکیل می‌دهند. با وجودی که نیجریه جمعیت بزرگ مسلمان دارد با نظام دموکراسی سکولار اداره می‌شود.

۶٫ مصر – ۸۷,۳۳۶,۹۶۵

اسلام دین مسلط در مصر است، حدود ۹۷٫۴ درصد از جمعیت کشور، مسلمانان سنّی هستند و مسلمانان شیعه و احمدی تنها بخش کوچکی از جمعیت مصر هستند. مصر مدرن تحت تأثیر مذهب حاکم قرار گرفته است و نمادهای اسلامی در هنر غنی، معماری و فرهنگ مصر بازتاب یافته است.

۷٫ ایران – ۸۱,۵۲۹,۴۳۵

۹۹٫۴ درصد از جمعیت ایران مسلمان هستند. ایران از معدود کشورهایی است که اکثر جمعیت مسلمان آن (۹۰ تا ۹۵ درصد) شیعه هستند، و حدود ۵ تا ۱۰ درصد از جمعیت مسلمان ایران سنّی هستند. بیشتر سنّی‌های ایران کورد، ترکمن، بلوچ یا لارستانی هستند. زندگی روزانۀ ایرانیان سرشار از نمادهای مرتبط با اسلام و به‌ویژه نمادهای شیعۀ «دوازده امامی» است. شهادت نوۀ حضرت محمد، امام حسین، همچون منبع ثابت تصویری و بیانی برای ایرانیان در فضای مذهبی و اجتماعی عمل می‌کند.

۸٫ ترکیه – ۸۰,۶۸۳,۵۲۵

در حالی‌که اغلب جمعیت کشور ترکیه مسلمان هستند اما دولتی سکولار دارد، ۷۲ درصد از مسلمانان ترکیه سنّی هستند و ۲۵ درصد از آنها علوی هستند.

۹٫ الجزایر –  ۴۰,۵۵۹,۷۴۹

اسلام دین رسمی در الجزایر است، اکثر جمعیت الجزایر مسلمان هستند، بیشتر متعلق به مکتب فقهی مالکی هستند و درصد کمی مسلمانان اباضیه، شیعه و احمدی هستند. مسیحیان، یهودیان و بی‌خدایان نیز اقلیت کوچکی از جمعیت مراکش هستند.

۱۰ سودان – ۳۹,۰۲۷,۹۵۰

سودان دهمین کشور در جهان است که بیشترین جمعیت مسلمان را در خود جای داده است، بیش از ۹۵ درصد از جمعیت سودان مسلمان هستند و اکثر مسلمانان در سودان سنّی هستند.

جدول: کشورهایی که بیشترین جمعیت مسلمان را دارند

 






















































رده کشور تعداد جمعیت مسلمان
۱ اندونزی ۲۲۷,۲۲۶,۴۰۴
۲ پاکستان ۲۰۴,۱۹۴,۳۷۰
۳ هند ۱۸۹,۰۰۰,۰۰۰
۴ بنگلادش ۱۴۸,۶۰۷,۰۰۰
۵ نیجریه ۹۵,۳۱۶,۱۳۱
۶ مصر ۸۷,۳۳۶,۹۶۵
۷ ایران ۸۱,۵۲۹,۴۳۵
۸ ترکیه ۸۰,۶۸۳,۵۲۵
۹ الجزایر ۴۰,۵۵۹,۷۴۹
۱۰ سودان ۳۹,۰۲۷,۹۵۰
۱۱ عراق ۳۸,۸۰۰,۱۹۰
۱۲ افغانستان ۳۴,۰۲۲,۴۳۷
۱۳ مراکش ۳۳,۶۴۶,۷۸۸
۱۴ عربستان سعودی ۳۱,۸۷۸,۰۰۰
۱۵ اتیوپی ۲۸,۶۸۰,۰۰۰
۱۶ یمن ۲۷,۷۸۴,۴۹۸
۱۷ ازبکستان ۲۶,۵۵۰,۰۰۰
۱۸ چین ۲۴,۶۹۰,۰۰۰
۱۹ جمهوری نیجر ۱۹,۵۰۲,۲۱۴
۲۰ تانزانیا ۱۹,۴۲۶,۸۱۴
۲۱ مالزی ۱۹,۲۳۷,۱۶۱
۲۲ سوریه ۱۸,۹۳۰,۰۰۰
۲۳ مالی ۱۵,۶۶۷,۷۰۴
۲۴ سنگال ۱۴,۵۸۴,۹۳۱
۲۵ قزاقستان ۱۳,۰۲۶,۸۰۲
۲۶ بورکینا فاسو ۱۱,۲۷۰,۰۰۰
۲۷ تونس ۱۱,۱۹۰,۰۰۰
۲۸ ساحل عاج ۱۰,۳۷۵,۲۸۳
۲۹ اردن ۹,۹۶۱,۱۲۳
۳۰ آذربایجان ۹,۸۷۲,۷۶۵
۳۱ روسیه ۹,۴۰۰,۰۰۰
۳۲ سومالی ۹,۲۳۱,۰۰۰
۳۳ گینه ۸,۶۹۳,۰۰۰
۳۴ کنگو ۸,۳۳۰,۱۱۵
۳۵ چاد ۷,۸۲۷,۶۵۳
۳۶ تاجیکستان ۷,۶۲۱,۷۰۰
۳۷ لیبی ۶,۳۲۵,۰۰۰
۳۸ موزامبیک ۵,۳۴۰,۰۰۰
۳۹ اوگاندا ۵,۰۳۰,۰۰۰
۴۰ فیلیپین ۵,۰۰۰,۰۰۰
۴۱ کامرون ۴,۹۴۰,۰۰۰
۴۲ قرقیزستان ۴,۹۲۷,۰۰۰
۴۳ غنا ۴,۹۱۴,۰۰۰
۴۴ ترکمنستان ۴,۸۳۰,۰۰۰
۴۵ فرانسه ۴,۶۹۷,۴۳۱
۴۶ امارات متحده عربی ۴,۶۱۵,۰۸۱
۴۷ سرزمین‌های فلسطینی ۴,۲۹۸,۰۰۰
۴۸ موریتانی ۴,۱۷۱,۶۳۳
۴۹ سیرالئون ۴,۱۷۱,۰۰۰
۵۰ تایلند ۳,۹۵۲,۰۰۰

 

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای مرکز پاسخگویی محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.