پایگاه پاسخگویی به سؤالات و مرکز پاسخگویی (مرکز پاسخگویی): فعلاً که اقتصاد امریکا و اروپا نیز به شدت ورشکسته شده است! امنیت عمومی، اجتماعی و شغلی هم که به شدت با خطرات مواجه شده است …، و تنها کاسبی آنها هم که چپاول دیگران است!

●- خداوند توفیق و اجرتان دهد که مشورت را مقدم می‌دارید.

در تعویض دین، اگر مقصود اسم دین است، “مسلمان، مسیحی، یهودی و …”، هیچ فرقی نمی‌کند که اسمش را چه بگذارید، اما اگر مقصود حقیقت یک دین است [که دین نزد خدا فقط اسلام است]، باید ببینید که هم اکنون چقدر به این دین هستید که حالا قصد تعویضش را دارید؟!

دقت فرمایید که “دین” چه اسلام باشد و چه غیر اسلام، لباس یا خودرو نیست که بر اساس سلیقه تعویض گردد و کالا نیست که به قیمت کم یا زیاد به فروش رسد، بلکه دین مجموعه‌ای از جهان‌بینی و سپس حقوق مرتبط و مترتب بر آن جهان‌بینی می‌باشد. خواه اسلام باشد، یا ایسم‌های قدیمی و جدید که همه نوعی دین هستند.

البته کسانی که نگاه کاسب‌کارانه به دین دارند، دین خود را [حتی اگر دین خدا باشد] به قیمت ارزانی می‌فروشند:

« اشْتَرَوْا بِآيَاتِ اللَّهِ ثَمَنًا قَلِيلًا فَصَدُّوا عَنْ سَبِيلِهِ إِنَّهُمْ سَاءَ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ » (التوبة، ۹)

ترجمه: آيات خدا را به بهاى ناچيزى فروختند و [مردم را] از راه او باز داشتند به راستى آنان چه بد اعمالى انجام مى‏‌دادند.

بنابراین، اگر کسی امروز بگوید: توحید و معاد حق است – نبوت و خاتمیت حق است – قرآن کریم حق است – اسلام حق است – معاد حق است…، و فردا بگوید: نه درآمدش خوب نبود، پس تغییرش می‌دهم؛ از همان ابتدا دینش کاسبی بوده و اسلام نبوده که حالا بخواهد عوضش کند. و اگر واقعاً این حقایق را شناخته، می‌داند که قابل عوض کردن نمی‌باشند.

حکایت – مرحوم علامه، آیت الله جعفری می‌فرمود: خانمی نزد من آمد و گفت: شوهرم از دین خارج شده است. چند جلسه با شوهر او صحبت کردم و سپس به آن خانم گفتم: «نگران نباش، همسر شما اصلاً به اسلام نیامده بود که حالا خارج شود».

●- اکنون این حکایت بسیاری از مسلمانان است. یک اسمی را به نام اسلام و مسلمانی برخود می‌گذارند و به خاطر حمل این اسم، کلی هم بر خدا و رسول و زمین و آسمان منّت می‌گذارند و هر موقع هم خوش‌شان نیامد، کلی تهدید می‌کنند که «دینم را عوض می‌کنم‌ها»!

●- بشر چنان می‌گوید: «دینم را عوض کردم یا می‌کنم» که گویی العیاذبالله خداست و اگر او دینش را عوض کند، حقیقت دین خدا نیز عوض می‌شود! و اساساً خداوند سبحان با تأیید، قبول و ایمان او به وجود می‌آید و با نفی، انکار و تکذیب او، به عدم می‌رود. اگر او تأیید کرد، قرآن مجید حق است و اگر تأیید نکرد و یا نظرش را تغییر داد، دیگر حق نیست؛ اگر او باور کرد، قیامت برپا می‌شود و اگر رد کرد، دیگر قیامتی در کار نخواهد بود و …!

انتخاب و تغییر:

بنابراین، ما باید بکوشیم که ابتدا دین حق را بشناسیم، سپس انتخاب کنیم، و سپس تبعیت نماییم و پس از آن، اگر شناخت دیگری برای ما حاصل شد که دیدیم اطلاعات قبلی ما کامل نبوده و یا خطا بوده، شناخت و انتخاب‌مان صحیح نبوده و …، بگوییم: پس به حکم عقل، باید تجدید نظر کنیم و اگر لازم بود تغییر دهیم.

چند سؤال:

“دین” [هر دینی]، نه بازی است و نه اسباب‌بازی – نه خانه و کاشانه است و نه لباس و خودرو؛ و اگر دین “اسلام” که تنها دین خداست باشد، دارای اصولی است که به عقل شناخته می‌شوند و فروعی است که یا به تحقیق و اجتهاد و یا به تقلید از مجتهد، باید مورد عمل واقع شوند.

بنابراین، لازم است که ابتدا آدمی کمی فکر نماید و خارج از شعارهای احساسی، نگاه‌های سطحی، گرایش‌های نفسانی و …، چند پرسش را برای ذهن خود مطرح کند و سپس عقل را داور قرار دهد که عقل حجت درونی است و انبیا علیهم السلام حجت بیرونی:

یک – آیا من مسلمانم؟! یعنی [دست کم در سطح خودم] اصول را شناخته‌ام و در فروع نیز تسلیم امر پروردگار هستم. متذکر معبود و محبوبم هستم، قیامت و روز موعود را هدف گرفته‌ام، اهل قرآن کریم، تأمل و تفکر در آیات، مطالعه، عبادت و بندگی، دعا، استغفار و توبه، توکل، عمل به اوامر و نواهی الهی و … هستم؟!

دو – فرض می‌کنیم که گفته شود: «بله، فعلاً (در سطح خودم، نه ملاصدرا) یک مسلمانم»؛ حال از خود بپرسد: اگر خداوند سبحان را واحِد و اَحد و لیس کمثله‌ شیء و … شناخته‌ام، آیا می‌توانم فردا دینم را عوض کنم و بگویم: «خیر، از امروز او، “ابّ و ابن و روح القدس” است – از امروز او “پدر یهودیان است” – از امروز او “جسم دارد” – از امروز “دست او بسته است” و …؟!  

سه – از خود بپرسد: آیا علت عقب افتادن مسلمانان در این عصر، اسلام است و یا عدم توجه و عمل ننمودن خودشان به آموزه‌های اسلام و قرآن از یک سو و ظلم کفار از اهل کتاب امریکایی و اروپایی گرفته، تا بت‌پرست میانماری یا یهودیان اسرائیلی و صهیونیسم بین الملل از سوی دیگر؟!

چهار – سپس از خود بپرسد: آیا مردمان امریکا و اروپا نیز مثل بنده، فقط نام مسیحیت و یهودیت را حمل می‌کنند و یا واقعاً بر اساس آموزه‌های انجیل و تورات عمل می‌کنند، و به همین دلیل پیشرفت‌هایی در صنعت و اقتصاد داشته‌اند؟! آیا این سلطه‌جویی و ظلمی که بر مردمان جهان روا می‌دارند، طبق دستورات خداوند متعال در تورات و انجیل است؟!

پنج – پس از یافتن پاسخ این پرسش‌ها، از خود بپرسد: آیا دلیل بر حقانیت یک دین، زیادتی اتباعش از زر و زور تزویر در دنیاست؟! اگر چنین باشد که حق با کفار است، چرا که همیشه در ناز و نعمت دنیوی بودند و انبیای الهی و مؤمنان در گرفتاری، فقر و استضغاف و تنهایی بوده‌اند. چنان که خداوند متعال عقول را متذکر گردید و فرمود:

أَلَمْ تَرَ كَيْفَ فَعَلَ رَبُّكَ بِعَادٍ (الفجر، ۶ تا ۱۲)

مگر ندانسته‌اى كه پروردگارت با عاد چه كرد؟!

إِرَمَ ذَاتِ الْعِمَادِ 

با عمارات ستون‏دار ارم (با آن قصرهای ستون‌دار که بنا کرده بودند)؟!

الَّتِي لَمْ يُخْلَقْ مِثْلُهَا فِي الْبِلَادِ

كه مانندش در شهرها ساخته نشده بود

وَثَمُودَ الَّذِينَ جَابُوا الصَّخْرَ بِالْوَادِ

و با ثمود، همانان كه در دره تخته ‏سنگ‌ها را مى‌بريدند (و با دست به بلندی‌های حمل می‌کردند)؟!

وَفِرْعَوْنَ ذِي الْأَوْتَادِ

و با فرعون صاحب خرگاه ‏ها [و بناهاى بلند] – (با برخورداری از زیرساخت‌ها و لوازم قدرت و ثروت)

الَّذِينَ طَغَوْا فِي الْبِلَادِ

همانان كه در شهرها سر به طغيان برداشتند

فَأَكْثَرُوا فِيهَا الْفَسَادَ

و در آنها بسيار تبهكارى كردند.

تغییر دین، یا تغییر تابعیت:

بنابراین، اگر کسی مسلمان است، نگوید: «می‌خواهم دینم را تغییر دهم»، چرا که هیچ حقیقتی از حقایق عالم هستی، به میل یا گرایش او تغییر نمی‌یابد – بلکه بگوید: «می‌خواهم تابعیت خود را تغییر دهم». تا کنون دست کم ادعا داشتم که تابع حق هستم، امروز می‌خواهم از باطل تبعیت نمایم و به صراحت اعلام کنم که از آنان هستم!

با خود صادقانه بگوید: من انسان ضعیفی هستم؛ چون تبعیت از حق، سفره‌ من را رنگین‌تر و نان مرا چرب‌تر ننمود، و در ضمن سارقان، جنایات‌کاران، فاسدان و ظالمان، به همین سفره نیز طمع کرده‌اند و مرا تهدید و اذیت می‌کنند، می‌خواهم به آنها بپیوندم و مثل آنان و از آنان شوم!

عقلانیت:

پس، دقت کنیم تا مبتلا به خودزنی نگردیم؛ عقلانیت، مقدم بر انتخاب دین می‌باشد. تفکر در شناخت و اندیشه در انتخاب هدف، مقدم بر برنامه و عمل به آن برنامه می‌باشد. چنان که خداوند سبحان در قرآن مجید، عقل و عقلانیت را حجت و دلیل برای اثبات حقایق آورده است.

●- بنابراین، به دور از شعارها، ضدتبلیغ‌ها، سطحی‌نگری‌ها، ظاهربینی‌ها، انفعال‌ها، مبنا قرار دادن دلار و ریال برای شناخت و تبعیت از حق، و بدون هراس از تهدیدها یا منفعل شدن در برابر هجمه‌ی ضد تبلیغ‌ها …، نعمت عقل و فرصت تفکر و ثروت وحی را غنیمت بشماریم و با چنین مقام، عزم و اراده‌ای، به بندگی خداوند متعال در تمامی امور و شئون شخصی و اجتماعی قیام نماییم.

 

مرتبط:

●- اگر اسلام دین حق و قرآن کتاب کاملی است، پس چرا مسلمانان در همه جای دنیا بدبخت و گرفتار و کفار (به ویژه در اروپا و آمریکا) بسیار پیشرفته‌تر و متمدن تر از مسلمانان هستند؟! (۷ آبان ۱۳۸۸)

●- دلیل عقب ماندگی جوامع اسلامی در علم صنعت نسبت به کشورهای غربی چیست؟ آیا «دین» مانع پیشرفت بوده؟ (۲ آذر ۱۳۹۰)

●- می‌گویند: علت اصلی عقب ماندگی کشورهایی مثل ایران و کره شمالی و…ایدئولوژی‌گرایی و دین‌گرایی است؟ (۳ تیر ۱۳۹۳)

 

مشارکت و هم‌افزایی (سؤال به همراه نشانی لینک پاسخ، جهت ارسال به دوستان در فضای مجازی)

پرسش:

تصمیم گرفتم دینم را عوض کنم، البته پس از مشورت و قانع نشدن. چرا که ما مسلمانان عقب افتاده شدیم و امریکایی‌ها و اروپایی‌های پیشرفته!

پاسخ:

http://www.x-shobhe.com/shobhe/9301.html

 

   پیوستن و پیگیری در پیام‌رسان‌ها:

    

 

 

مطالب مرتبط

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای مرکز پاسخگویی محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.